Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 2 września 2012

KAMIENICA POD ZŁOTYM SŁOŃCEM


Kamienica na wrocławskim Rynku, wybudowana w stylu barokowym.
Kamienica powstała na miejscu dwóch domów z XIII wieku, z których zachowały się wnęki okienne z tego okresu. Następnie była wielokrotnie przebudowywana i powiększana, ostateczny wygląd uzyskała po przebudowie i nadaniu jest stylu barokowego w latach 1694-1695oraz remontach w latach 1727 i 1740.
Kamienica była miejscem kwaterowania najważniejszych gości, razem z Błękitnym Słońcem i Kamienicą Pod Siedmioma Elektorami, z którymi była połączona przejściami, stanowiła rezydencję dla Króla Czech Władysława Jagiellończyka, cesarza Rudolfa II oraz Ferdynanda II
W czasie II wojny światowej zachodnia pierzeja rynku, przy której znajduje się kamienica została uszkodzona w niewielkim stopniu. Od roku 1965 do grudnia 2004 w Kamienicy Pod Złotym Słońcem mieściły się sale ekspozycyjne Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.
W 2010 roku zakończył się czteroletni remont generalny kamienicy, po którym będzie ona pełnić funkcję Muzeum "Pana Tadeusza": miejsca przechowywania i ekspozycji rękopisu Pana Tadeusza; w jego strukturze znaleźć się też mają gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich.
~ oryginalny rękopis "Pana Tadeusza" ~


Wszystko to by było z cyklu spaceru z Gazetą Wyborczą 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz