Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 2 września 2012

PAŁAC KRÓLEWSKI HOHENZOLLERNÓW


Pałac królewski we Wrocławiu, także pałac Spätgenów we Wrocławiu lub zamek królów pruskich, zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów.

A to wszystko z cyklu spacerów z Gazetą Wyborczą ...

" Zarezerwujcie czas na sobotni wieczór. Pójdziemy z wizytą do króla, bo trzeba jednak zobaczyć, czy Wrocław wart pałaca. A nawet kilku. A przy okazji przespacerujemy się nocką po Wrocku.

Spotkamy się o godz. 19 pod pałacem Hatzfeldtów przy ul. Wita Stwosza. Będą nas gościli wprawdzie tylko książęta, ale potężni jak królowie oraz malarz i rysownik Paweł Jarodzki.


To szczególne miejsce - z jednej strony bardzo nobliwe, bo pałac był m.in. siedzibą ważnych urzędów państwowych, a dzisiaj jest renomowaną galerią
, z drugiej jednak ma frywolną przeszłość. To tu bawił się wesoło ze swoją świtą książę Hieronim Bonaparte i tu pewna hrabina poświęcała się dla ojczyzny równie ofiarnie jak pani Walewska. Co tu ukrywać, pałac stał się widownią gorszących hulanek, drogo kosztujących wrocławskich mieszczan. Na uczty wesołego księcia musieli dostarczać po 250 butelek najlepszych win. Francuzi niczym innym nie chcieli gasić pragnienia, bo, jak powiadali, "nawet św. Marcin pijał wino, wodę zostawiając młynom". Dzisiaj wino też się leje, głównie na wernisażach, i też można się tu zrujnować. Co pokaże Paweł Jarodzki.

Potem spacerkiem powędrujemy do kamienicy Pod Złotym Słońcem, która gościła koronowane głowy, choć ostatnio stałą się siedzibą zwykłego szlachcica (ale polski szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie), złożymy wizytę bogatemu patrycjuszowi (a co, my wrocławianie nie jesteśmy warci pałacu) i na końcu pojawimy się w Pałacu Królewskim.


Przylega do niego piękny ogród, urządzony w stylu barokowym, z fontanną i rzeźbami przedstawiającymi personifikacje czterech pór roku, dobre miejsce na wrocławską wieczorynkę. Będzie czekał na nas gospodarz pałacu, dr Maciej Łagiewski. Obiecał, że pokaże swoją nową brykę! My z kolei pokażemy złoto, najlepszą wrocławską lokatę.  Obeliski stoją na dziedzińcu Pałacu a na nich umieszczone są najważniejsze daty dla Wrocławia zamkniętę w tysiącleciu. Daty zostały wybrane przez samych mieszkańców miasta.


 01/09/2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz