Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 26 lipca 2012

SZYNA - moja wizja

Teren Kolejnego Grodu w Lesie Osobowickim.W Lesie Osobowickim , znajdują się 2 grody kultury łużyckiej – jeden na tzw.
Górze Kaplicznej, drugi na tzw. Szwedzkim Szańcu.(Właśnie ten widziałem)

Schron Piechoty z 1890/91


W Lesie Osobowickim wpadłem na pozostałości kamienne. Wyglądają tak, jak by było to schron niestety w takim stanie ale zawsze to kolejna historyczna atrakcja.

A oto co o tym znalazłem ...

 Niedaleko Szwedzkiego Szańca, w miejscu, w którym droga skręca w kierunku Rędzina, znajdują się też inne ruiny: potężne, grube ściany żelbetowej konstrukcji są rozrzucone bezładnie w promieniu kilkudziesięciu metrów. To pozostałości po schronie piechoty, wybudowanym w latach 1890-91. Do końca nie wiadomo, w jaki sposób schron, który służył podobno również niemieckim obrońcom Festung Breslau został zniszczony. Istnieją co najmniej trzy hipotezy: pierwsza - mógł zostać zniszczony w czasie walk (mało prawdopodobne biorąc pod uwagę skalę zniszczeń - musiałby zostać trafiony precyzyjnie pociskiem bardzo dużego kalibru), druga - eksplodowała w nim amunicja (dość prawdopodobne, takim celom mógł służyć obrońcom twierdzy Wrocław), trzecia - zniszczyli go Rosjanie, wcześniej gromadząc w nim niemiecką amunicję (ta wersja jest również dość prawdopodobna)

Schron Piechoty przy ul. OsobowickiejWracając z Rędzina wpadłem na kolejną zabudowę z czasów II WŚ. Schron Piechoty przy ulicy Osobowickiej - tyle wiem. Ostatnie zdjęcie to wylot powietrza ze środka schronu. Niestety wejście zostało zabetonowane.

MOST RĘDZIŃSKI

Most Rędziński – drogowy most wantowynad Odrą, będący częścią autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – AOW).
Przeprawa nad Odrą oraz nad całą Wyspą Rędzińską, przy której znajdują się zabytkowe śluzy (Śluzy Rędzin). Żelbetowa konstrukcja zawieszona jest tylko na jednym pylonie. Jego wysokość to 122 metry. Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry.

Obwodnica Wrocławia
Parkowe zwierzątko


Bardzo częste spotkania :)
 
Most Milenijny - przęsła.
Schron Piechoty I.R.-10 we Wrocławiu

Schron Piechoty I.R.-10 (Infanterie Raum) znajduje się przy ul. Lotniczej w Parku Zachodnim, nieopodal muru cmentarza żydowskiego. Obiekt ten został wybudowany w latach 1895/96. Jest pierwszym schronem kompanijnym ze zmodyfikowaną konstrukcją osłonową czyli jest niższy od pozostałych. Obiekt zachował się w miarę niezmienionej formie. Nad zamurowanymi wejściami można zauważyć resztki stalowych kominków wentylacyjnych.Niestety takie miejsca jak to zostają nadal dewastowane przez młodzież i osoby bezdomne. To nie jedyny schron z pierścienia twierdzy Breslau.