Łączna liczba wyświetleń

sobota, 22 września 2012

DZIEŃ OTWARTY W MPK - ZAJEZDNIA BOREK


Zajezdnia 4 przy ulicy Powstańców Śląskich 209 (róg Szczytowej) została wybudowana ok. 1901 roku na potrzeby powstającego taboru elektrycznego należącego do BSEG. Od 1911 roku należała do SSB. Po wojnie ze względu na znaczne zniszczenia została odbudowana dopiero w 1954 roku. W dalszym ciągu służy potrzebom taboru tramwajowego.

Obecnie Zajezdnia nr IV jest bazą dla najnowocześniejszego taboru tramwajowego we Wrocławiu: Protram 205 WrAs oraz Skoda 16T 
Tramwaj ten, wywodzący się z prototypowego modelu Skda 05T, jest pięcioczłonowym tramwajem niskopodłogowym z 65% niskiej podłogi w środkowych członach. Pudło oparte jest na trzech wózkach: dwa skrajne wyposażone są w dwa trójfazowe, asynchroniczne silniki zasilane przez chłodzone powietrzem falowniki IGBT, a środkowy jest toczny. Tramwaj posiada elektrohydrauliczny hamulec tarczowy, elektromagnetyczny hamulec szynowy oraz trakcyjny (z odzyskiem energii lub wytracaniem jej wrezystorach). Siedzenia w 1., 3. i 5. członie ustawione są bokiem do kierunku jazdy (tyłem do okien). Wygląd pudła wagonu zaprojektowany został przez studio Porsche Design.
Podobny wygląd mają tramwaj dla Pragi - Skoda 14T i wersja dwukierunkowa dla Wrocławia - Skoda 19T


...  historia  biletów  MPK  Wrocław ...
 ...  dzieciaki  miały  zabawę, na  całego ... LH Standard (Lw), określany także jako Einheitswagen to oznaczenie tramwaju elektrycznego wytwarzanego w latach 1925 - 1929 w zakładach Linke-Hofmann Werke we Wrocławiu. Ilość miejsc siedzacych w tramwaju od 15 do 20.

 Opracowany w 1924 roku tramwaj LH o konstrukcji całkowicie stalowej był pierwszym tego typu wozem produkowanym seryjnie na terenie Niemiec. Wcześniej pierwszy w Niemczech lekki doczepny wagon stalowy wyprodukowała w roku 1909 wrocławska firma Eisenwerk Gustav Trelenberg.

LH Standard to jednoczłonowy, dwustronny i dwukierunkowy wóz, w którym zastosowano zamknięte pomosty, odsuwane na bok drzwi wejściowe oraz potrójne resorowanie. Przedział pasażerski wyposażono w 7 rzędów wyściełanych czarno-czerwonym aksamitem siedzeń w układzie 1+2. Posiadały one ruchome oparcia umożliwiające ustawienie zawsze przodem do kierunku jazdy. Wyposażenie elektryczne pochodziło z firm Siemens oraz AEG Berlin.  ...  uśmiechnięty  skrzat  na  szczudłach ...
...  wspomnienie  przeszłości  ...
 "Fryderyk". Autobus Mercedez Benz 305 z lat '70 po całkowitym remoncie.
 "N" to wagon silnikowy. Wagon ten był bardzo prostą konstrukcją, gdyż miał za zadanie odbudować zniszczoną po wojnie infrastrukturę. Wzorowany był na niemieckim wagonie wojennym Kriegs-Strassenbahn-Wagen, produkowanym również w Polsce wojennej.  Posiadał drzwi płatowe otwierane ręcznie, które z czasem zmieniano na elektryczne. Fabrycznie miały możliwość jazdy dwukierunkowej oraz jazdy z jedną lub dwoma doczepami. Posiadał dwa zestawy oporników rozruchowych - jeden pod siedzeniami (używany zimą), drugi na dachu. 
N-ki powstały w paru odmianach: N1, N2, N3 i różniły się w wyglądzie i układem hamulcowym. Pierwsze wagony miały szybę czołową bez wywietrzników, inny podział okien bocznych i niesymetryczne położenie tablicy informacyjnej. N-ka była w stanie ciągnąć dwie doczepy bierne ND. Produkowana była w Konstalu od roku 1949.


...  tym  modelem  tramwaju  pojechaliśmy  do  zajezdni  Dąbie  ... 

Przeszłość mieszała się z teraźniejszością 

22.09.2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz