Łączna liczba wyświetleń

piątek, 27 lipca 2012

LAS OSOBOWICKI I JEGO TAJEMNICE

Kompleks leśny na terenie Wrocławia o powierzchni 137,56 ha, położony w północno-zachodniej części miasta, na prawym brzegu Odry, pomiędzy osiedlami Osobowice i Rędzin. Jest to las komunalny, właścicielem jest Gmina Wrocław, a zarządcą Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Las ma częściowo charakter parkowy z dobrze rozwiniętą siecią dróg rowerowych i pieszych, wzdłuż ul.Osobowickiej wyznaczonych jest kilka parkingów leśnych, przy nich umieszczono deszczochrony i miejsca przeznaczone do palenia ognisk, a także plac zabaw dla dzieci. W północno-zachodniej części lasu znajduje się wzniesienie nazywane Szwedzkim Szańcem, natomiast we wschodniej części drugie wzniesienie - Wzgórze Kapliczne z zabytkową kapliczką. Na obu wzgórzach znaleziono ślady grodzisk sprzed 2,5 tysięcy lat, wiązanych z kulturą łużycką. W lesie znajduje się też kilka pomników przyrody. Las Osobowicki wraz z sąsiednią wsią Osobowice należał od 1257r. do klasztoru klarysek, a po sekularyzacji w 1810r. został zakupiony przez rodzinę Kornów, fundatorów kaplicy na wzgórzu. Miasto wykupiło te tereny w 1878r. i w 1901r. rozpoczęto prace nad budową pięknej wieży widokowej na Szańcu Szwedzkim, która w 1945r. została wysadzona przez wojska niemieckie przed natarciem Armii Czerwonej. W lesie były też kawiarnio-restauracje, które również nie przetrwały wojny, obecnie w ich miejscu mieszczą się parkingi leśne.


Moje zdjęcia przedstawiają cześć gdzie znajdowały się koszary ... Az wieje tajemnicami :)Spacerując po alejkach Lasu Osobowickiego można trafić np. na pozostałości takiej bramy:

 To wjazd do dawnych koszar wojskowych, które usytuowano w centralnym punkcie lasu. Wciąż można jeszcze odnaleźć np. pozostałości po koszarowej strzelnicy, basen przeciwpożarowy, resztki wielu budynków... To popularne miejsce "poszukiwaczy skarbów", którzy z upodobaniem poszukują pamiątek po tamtym okresie z wykrywaczem metali w ręku. A charakterystyczne dziury w ziemi, na które można się natknąć tam co parę metrów, świadczą o tym, że jednak coś znajdują...Po co w lesie takie trzy nasypy?


Las Osobowicki kryje w sobie wiele tajemnic, które możemy wiecznie odkrywać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz